Vísecká rychta v Kravařích

Program akcí v letošním roce

 20. 1. 2024 / Masopust na rychtě
23. 3. 2024 / Velikonoce na rychtě
6.  4. – 28. 10. / Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a jeho širokém okolí | výstava
26.5. / Den otevřeného podstávkového domu - vstup zdarma
20.–21. 7. 2024 / Dny lidové architektury

Z důvodu plánované rekonstrukce střechy Vísecké rychty se nemusí všechny akce v roce 2024 uskutečnit. Děkujeme za pochopení.

Otevírací doba

 

listopad - březen

zavřeno
duben: sobota, neděle + státní svátky 9 - 12 a 13 - 17
květen - září: denně mimo pondělí 9 - 12 a 13 - 17
říjen: sobota, neděle + státní svátky 9 - 12 a 13 - 17

Průměrná doba prohlídky - 1 h.

Vstupné

Jak se k nám dostanete

Vísecká rychta v Kravařích

Víska 3
471 03 Kravaře
viseckarychta@muzeumcl.cz
Vedoucí pobočky: Bc. Marek Hofman
e-mail: hofman@muzeumcl.cz
Správce pobočky: Jaroslav Koblas
tel.: +420 487 868 296


Expozice

Na chmelnice rodu Kernů a zaniklou slávu chmelařství na Kravařsku upomínají i některé předměty vystavené na Vísecké rychtě, která je dnes součástí Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Cesta k otevření expozice však nebyla jednoduchá, v poválečných letech rychta patřila místnímu JZD, za jehož působení téměř zanikla. O záchranu chátrajícího objektu se zasloužil tehdejší ředitel muzea Břetislav Vojtíšek. Po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci byla na rychtě v dubnu 1986 zpřístupněna expozice věnovaná lidové architektuře a bydlení v severních Čechách.

Přízemí domu návštěvníky zavede do bohatého selského hospodářství na počátku 19. století. V rychtářské světnici, výminkářské světničce a černé kuchyni s pecí je vystaveno vše, co bylo tehdy k životu potřeba. Na obytnou část domu pak navazují hospodářské prostory. Spížní komora neboli kvelb je věnována zpracování mléka. Expozice v bývalém chlévu zase ukazuje, jak praly a žehlily naše babičky.

Horní patro je věnováno vývoji severočeského domu, jeho základním znakům a stavebním technikám. V komorách a horních světnicích jsou pak představeny tradiční způsoby obživy obyvatel na Českolipsku, jako chmelařství, obilní hospodářství, chov dobytka, přadláctví a tkalcovství, tesařství ad. Zastoupeny jsou rovněž atributy lidové výtvarné kultury (podmalby na skle, polychromované plastiky) a ukázky malovaného nábytku. Na dvoře rychty a před zděnou stodolou z roku 1933 jsou vystaveny také zemědělské stroje z první poloviny 20. století.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty